Petr Šifta a jeho cesta k Rohloff

4.3.2008

Systém a typ řazení na horském kole řeší každý kdo na něm jezdí víc než jen do práce a snaží se kolo vytáhnout v každém počasí a nejenom když je hezky. Nesčetněkrát se mi stalo, že řetěz začal střílet, cukat, navíjet se a chytat za zadní spodní vidlici. Neustálá kontrola délky řetězu, nastavování a seřizování přehazovačky, přesmykače, čištění kazety, řetězu.

No a když konečně všechno funguje, tak se dostane větev na přehazovačku a vytrhne ji z patky (já vozil vždy Sram) a můžu kupovat novou. Dal jsem si práci a spočítal jsem kolik přehazovaček jsem utrhl a dostal se k číslu sedm.

Jistou alternativou je náboj Rohloff SpeedHub 500/14, o které vím již roky. Jistě by člověk nemusel řešit výše jmenované skutečnosti. Nevýhodou vždy byla, cena, váha a také to, že nejsem velkým zastáncem alternativních – praxí neověřených metod a systémů.

zapletené kola s nábojem Rohloff SpeedHub 500/14 CC

Ve chvíli, kdy se v prodejně Rebel Bike objevila nabídka náboje Rohloff do 20 tisíc Kč (akční nabídka), včetně veškerého příslušenství a poradenství, tak jsem velice vážně začal zvažovat její pořízení. Po velkém rozvažování (jsem konzervativní typ člověka a navíc nerad kupuji nové věci) jsem se rozhodl si tuto nábu pořídit.

Rozhodnutí bylo racionalizováno tím, že pořízení nové kazety, řetězu, ořechu, řazení, převodníků, přesmykače, které jsem nutně, přijdou při "zahmouření oka" velmi podobně (já bych totiž pořídil nové kliky a asi bych nekoupil jenom ořech, ale celý náboj). První nevýhoda byla odstraněna a čekala mě druhá nevýhoda - váha. Výrobce garantuje cca 250 gramů nárůst (podle typu náboje) oproti sadě Shimano Deore LX.

kolo Morati po přestavbě na nábojem Rohloff SpeedHub 500/14 CC

Překvapení bylo, že moje kolo po přestavbě na řazení Rohloff, váží o 100 gramů více než dříve (11.4 kg včetně pedálů), tak si myslím, že je vyřešená druhá nevýhoda. To jsem to nijak "nehrotil", pouze jsem koupil lehké ráfky, ale šlo by jistě koupit lehčí sedlo, pláště, duše.

Byl jsem samozřejmě napnutý, co první vyjížďka. Tu jsem absolvoval hned první den, za velkého deště, v lese s krásným singletrackem - nahoru, dolů, neustálé řazení. Byl jsem úplně nadšený, vše fungovalo a řadilo jak má. Kolo se i přes mé očekávání nechovalo nijak nestabilně a to  díky nárůstu váhy na zadním kole.

detail zadního kola s nábojem Rohloff SpeedHub 500/14 CC detail zadního kola s nábojem Rohloff SpeedHub 500/14 CC

Z mého pohledu jedinou nevýhodou je nutné zajetí náboje a na kterou jsem byl předem upozorněný je, že náboj před "zajetím" vydává tajemné zvuky a to asi ve třech nebo čtyřech polohách. Neumím stoprocentně přeřadit z osmé na sedmou polohu. Z počátku došlo k zaseknutí, ale bylo to tím, že jsem měl nohu v záběru. Prostě je to převodovka a ta potřebuje odlehčit, protože nemá spojku.

detail řadícího gripu náboje Rohloff SpeedHub 500/14 CC

Závěrem bych podotkl, že je z mého pohledu velmi brzo říkat, zda-li to byl nebo nebyl dobrý krok, protože další a vlastně hlavní důvod nákupu byla dlouhodobá životnost a bezúdržbovost. Tu zjistím a jistě ocením až za pár let ježdění.

autor: Petr Šifta
vedoucí rehabilitace nemocnice v Jablonci nad Nisou

Morati HC 1.2 Rohloff

29.2.2008

(Přečteno: 4996x  |  autor: Petr Šifta  |  zdroj: http://www.rebelbike.com  |  zpět )
Máte zájem publikovat pod vlastním jménem svůj článek se zkušenostmi s vícerychlostním nábojem Rohloff SpeedHub 500/14? Kontaktujte nás.

Vyhledávání


hledá články a fotogalerie

Novinky

 • 15.4.2014

  Potřebujete vyměnit opotřebený pastorek Rohloff? Jak je patrné z videa, není to nic složitého.

  více
 • 11.3.2013

  Prohlédněte si fotografie celoodpruženého kola Cannondale Scalpel s řazením Rohloff.

  více
 • 25.2.2013

  Prodáme testovací kolo Duratec Scruu 29 Rohloff GCD. Velikost 48 cm. Záruka na rám 5 let. Cena 60.900,- Kč.

  více
 • 24.2.2013

  Originální a zároveň i vyjímečné celoodpružené horské kolo Festka Hulk osazené řazením Rohloff v kombinaci s řemenem Gates Carbon Drive.

  více
 • 14.2.2013

  Rohloff CZ nově naleznete také na Facebooku. Přispívat může každý. Podělte se o své zážitky s ostatními.

  více
 • 12.2.2013

  Prohlédněte si fotografie horského kola Duratec Scroo 29 Rohloff GCD.

  více

Anketa

Máte zkušenosti s řazením Rohloff?
Celkem hlasovalo: 7293
41443149

Fotogalerie

počet fotografií: 1145
Samorost 29 GCD Rohloff
celá fotogalerie

Novinky e-mailem

Zaregistrujte se pro zasílání novinek.
rss 2.0

Ikonka pro Váš web

Měření návštěvnosti

TOPlist
© 2022 Rohloff.cz  |  Správa webu: Rebel Bike  |  Design: CykloDres.cz Mapa stránek  |  Kontakty  |  www.Rohloff.de