Rohloff na MS MTBO Polsko 2008

8.9.2008

Mírně zvlněný, spíše rovinatý terén v okolí polských Mazurských jezer dával tušit, že příliš neumožní získávat ve výjezdech nebo technických sjezdech, a proto i letošní příprava k jednomu z vrcholů sezóny směřovala spíše k rychlosti než k síle v kopcích a také k jízdě v měkkém písku.

Tu jsme ladili pod vedením našeho reprezentačního trenéra libereckého Jirky Vraného (který je zároveň mým osobním trenérem) na písečném podkladu u Hamru na Jezeře, nebo poblíž Sosnové a Bezdězu.

Jan Svoboda na MS MTBO Polsko 2008

Letošní MS v MTBO (orientační závody horských kol) mělo letos jeden zvláštní parametr navíc, což byla možnost jízdy terénem mimo cesty, která je u nás zakázána a v pravidlech u nás platí, že při pohybu mimo cesty musí závodník kolo nést. Tímto parametrem dostaly volby postupu mezi kontrolami další zajímavý rozměr.

Jízda volným terénem je nejen náročná na techniku jízdy, kdy si biker musí dávat pozor na skryté terénní nerovnosti v borůvčí a vysoké trávě, ale také musí být ve střehu, aby nenamotal přehazovačku o klacky a neutrhl patku rámu, což by mohlo znamenat konec závodu.

Dalším parametrem, který činil závody náročnými pro techniku, byl písečný podklad, který byl po deštích spíš vlhký a tím sice o něco lépe sjízdný než za sucha, avšak po propršené noci před čtvrtečním Longem bylo jasné, že se brusná pasta dostane úplně všude a může působit problémy nejen destičkám kotoučových brzd, ale také pohonu v podobě sukování řetězu na převodnících.

Jan Svoboda na MS MTBO Polsko 2008

Všechny tyto obavy jsem díky systému planetové převodovky Rohloff nechal za sebou a mohl se plně soustředit na závodní tempo a mapu (více o výhodách Rohloff systému se můžete dočíst v tomto článku). Bohužel se mi v úterním Middle (krátká trať - 22 km, 250 metrů převýšení) nepodařilo plně udržet koncentraci po celý závod a na 11.kontrolu jsem se neuhlídal ve změti cestiček a vyrobil více jak dvouminutový "zásek", který mě stál umístění blíže k top ten.

K dalším menším časovým ztrátám v tomto závodě přispěla taky horší kvalita mapy, v některých místech neseděla klasifikace sjízdnosti cest a dokonce i úhly křižovatek. Tak se stávalo, že člověk na křižovatce najel do jiné cesty a po zjištění, že další tvary nesedí, musel buď otáčet nebo korigovat volbu postupu. Nakonec tedy 28.místo (4. z našich).

Středeční kvalifikaci na Long jsem absolvoval v pohodovějším tempu, protože rozdíly ve světové konkurenci jsou opravdu veliké. Primární tedy bylo nedefektit, případně nedisknout závod oražením jiné kontroly a srovnat se se změnou měřítka mapy z 1:15000 na 1:20000. Devátým místem ve své rozjížďce (ze tří) jsem postoupil na páteční Long.

Jan Svoboda na MS MTBO Polsko 2008

Bohužel ani finálem Longu (klasická trať - 39 km 310 metů převýšení) jsem si nespravil chuť a vyrobil pár chyb, hlavně v podobě výběru dlouhých postupů. Hned po startu jsem na první kontrolu neobjížděl zvlněný terén, ale jel přes několik "kopečků", což jsem pro další volby postupů vyhodnotil jako ne úplně ideální a pokoušel se spíš objíždět, což bohužel právě v těch dalších postupech opět nebylo ideální.

Ke konci dvouhodinového závodu ve vysokém tempu, mi nejspíš díky třítýdennímu červencovému tréninkovému výpadku, kvůli zranění kolene, které jsem si dovezl z Alp, docházely síly a měl jsem co dělat, abych v poslední třetině závodu udržel tempo Jardy Rygla, který startoval přede mnou a kterému se díky chybě v úvodu závod nezdařil. Nakonec 27.místo (opět 4. z našich).

Poslední disciplínou byly sobotní štafety, kde jsem se konečně vyvaroval mapových chyb i přes nástrahy "nekvalitní" mapy v podobě nezakreslených cest. Navíc se mi také dařilo jet ve vysokém tempu a na druhém úseku stahovat náskok několikanásobného mistra světa Mika Tervaly (FIN), který mi ale nakonec v závěru závodu díky výhodnější farstě (*) odskočil.

Jan Svoboda na MS MTBO 2008

Díky výkonům "parťáků" ze štafety Radka Lacigy (dobře rozjetý první úsek) a mocně finišujícího Honzy Lauermana, jsme obsadili páté místo za Švýcary, půl minuty od bronzové medaile, kterou brala naše štafeta ve složení Martin Ševčík, Jarda Rygl a Lubomír Tomeček.

Ještě předtím ale došlo k překvapení, kdy ještě na divácké kontrole kousek před cílem vedl mladý ruský závodník Anton Foliforov téměř o půl minuty, ale nakonec se před něho překvapivě dostal dánský Soren Strunge.

Během září 2008 nás čekají také závody Českého Poháru v Liberci, kde bude také OPEN kategorie, kde je možnost si závody na horských kolech s mapou vyzkoušet (více informací naleznete přes www.mtbo.cz). Na konci září (23.9. - 27.9.2008) nás čeká druhý vrchol sezóny, kterým je Mistrovství Evropy v Litvě na písečných dunách Kurské kosy.

*) Farsta je systém závodů pro hromadné starty, který bývá při závodech štafet a znamená to, že některé kontroly jsou pro všechny společné a některé jsou poblíž sebe a závodník tak nevisí za soupeřem, ale musí neustále mapovat, aby neorazil cizí kontrolu.

zdroj: www.sns.cz

autor: Jan Svoboda
s laskavým svolením převzato z www.sns.cz

Duratec Career C10 na MS MTBO Polsko 2008

8.9.2008

(Přečteno: 5402x  |  autor: Jan Svoboda  |  zdroj: http://www.sns.cz  |  zpět )
Máte zájem publikovat pod vlastním jménem svůj článek se zkušenostmi s vícerychlostním nábojem Rohloff SpeedHub 500/14? Kontaktujte nás.

Vyhledávání


hledá články a fotogalerie

Novinky

 • 29.1.2024

  Pro sezónu 2024 jsme pro vás připravili nové testovací kolo Corratec Superbow 29 Rohloff, díky kterému si můžete vyzkoušet řazení Rohloff SpeedHub 500/14.

  více
 • 15.4.2014

  Potřebujete vyměnit opotřebený pastorek Rohloff? Jak je patrné z videa, není to nic složitého.

  více
 • 11.3.2013

  Prohlédněte si fotografie celoodpruženého kola Cannondale Scalpel s řazením Rohloff.

  více
 • 25.2.2013

  Prodáme testovací kolo Duratec Scruu 29 Rohloff GCD. Velikost 48 cm. Záruka na rám 5 let. Cena 60.900,- Kč.

  více
 • 24.2.2013

  Originální a zároveň i vyjímečné celoodpružené horské kolo Festka Hulk osazené řazením Rohloff v kombinaci s řemenem Gates Carbon Drive.

  více
 • 14.2.2013

  Rohloff CZ nově naleznete také na Facebooku. Přispívat může každý. Podělte se o své zážitky s ostatními.

  více

Anketa

Chtěli byste vyzkoušet řazení Rohloff?
Celkem hlasovalo: 455
257198

Fotogalerie

počet fotografií: 1183
Superior Flight City 28 Rohloff
celá fotogalerie

Novinky e-mailem

Zaregistrujte se pro zasílání novinek.
rss 2.0

Ikonka pro Váš web

Měření návštěvnosti

TOPlist